A researcher at a major hospital wishes to estimate theproportion of the adult p
ID: 2917563 • Letter: A
Question
A researcher at a major hospital wishes to estimate theproportion of the adult population of the U.S. that has high bloodpressure. How large a sample is needed in order to be 90%confident that the sample proportion will not differ from the trueproportion by more than 4%? (please be as detailed as possible. I need all the helpI can get. Also, if you can, show me how to do this on theTI-83.) Thanks, Kim A researcher at a major hospital wishes to estimate theproportion of the adult population of the U.S. that has high bloodpressure. How large a sample is needed in order to be 90%confident that the sample proportion will not differ from the trueproportion by more than 4%? (please be as detailed as possible. I need all the helpI can get. Also, if you can, show me how to do this on theTI-83.) Thanks, KimExplanation / Answer
=0.1, Z(0.05)=1.645 (check normal table) E=0.04, n=p*(1-p)*(Z/E)^2 (since p is unknown, let p=0.5) =0.5*(1-0.5)*(1.645/0.04)^2 =422.82 Take n=423
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.