23. A company purchases a new car for $25,000 for their employees to use. For ac
ID: 2912433 • Letter: 2
Question
23. A company purchases a new car for $25,000 for their employees to use. For accounting purposes, -/they decide to depreciate the value of the car by 14.5% each year. Using this method of depreciation, what is the value of the car after 2 years? What is the ratio of the car's value in one year compared to its value the previous year? Explain the meaning of the value of this ratio. Define a function that models the value of the car as a function of the number of years since the company purchased it. When will the value of the car be less than $1000? a. b. c. d.Explanation / Answer
initial value of car = $ 25000
depreciates by 14.5% each year
a) value of car after 2 years
25000*.855 - .145 ( 25000*.855)
= $ 18275.625
b) ratio of cars value in one year compared to other = 21375 / 25000
= 1.17
c) function is
V(t) = 25000 ( 1 - .145 )^t
d) value of car be less than $ 1000
25000 ( 1 - .145 )^t < 1000
.855 ^t < 1/25
t = 20.54
value of var will be less than 1000 in 21 years
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.