The figure shows the power consumption in San Francisco for a day in September (
ID: 2911365 • Letter: T
Question
The figure shows the power consumption in San Francisco for a day in September (P is measured in megawatts; t is measured in hours starting at midnight) P (MW) 800 600 400 200 0 3 6 9 12 15 18 2 (h) (a) What was the power consumption at 6:00 A.M.? MW What was the power consumption at 6:00 P.M.? MW (b) When was the power consumption the lowest? (c) When was the power consumption the highest? ht (d) Find the net change in the power consumption from 9:00 A.M. to 7:00 P.M. MW Need Help? Read It Watch It Master ItExplanation / Answer
a. When t=6, P(t)=500
Therefore at 6am power consumption was 500MW
6pm means t=18
And att=18,P(t)=700MW
b.The graph is at its lowest at t=400h and highest at t=2400hrs
d. Netchange=(700-800)/10=-10MW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.