The figure shows the potential energy of a proton (q =+e) and a lead nucles (q =
ID: 1430340 • Letter: T
Question
The figure shows the potential energy of a proton (q =+e) and a lead nucles (q = +82e) The horizontal scale is in units of femtometers, where I Fm + 1 femtometers = 10_15 m. A proton is fired toward a lead nucleus from very far away. How much point 10 fm from the nucleus? Explain. How much Kinetic k energy does the proton of part a have when a have when it is 20 fm from the nucleus and moving toward it, before it, the collision? How much kinetic energy does the proton of part a have when it is 20fm and moving away from it, after the collisionExplanation / Answer
a) When proton reaches 10fm from necleus.
then PE = 4 x 10^-12 J (from the graph)
Initally KE of proton will convert into PE completely and proton will stop there .
so KE needed = 4 x 10^-12 J
b) Using energy conservation,
PE + KE = constant
PE at 20 fm = 1 x 10^-12
0 + 4 x 10^-12 = 1 x 10^-12 + KE
KE = 3 x 10^-12 J
c) at 20fm , PE is 1 x 10^-12 J
henc KE of at this point will be 3 x 10^-12 J.
irrespective of direction, it is moving in.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.