The figure shows the electric field inside a cylinder of radius R = 2.9 mm . The
ID: 1498377 • Letter: T
Question
The figure shows the electric field inside a cylinder of radius R= 2.9 mm . The field strength is increasing with time as E= 1.5 ×108t2V/m , where t is in s . The electric field outside the cylinder is always zero, and the field inside the cylinder was zero for t<0 .
Part A
Find an expression for the electric flux e through the entire cylinder as a function of time.
Express your answer in terms of E and R and appropriate constants.
Part B
Find an expression for the magnetic field strength as a function of time at a distance r<R from the center.
Express your answer using two significant figures.
Part C
Evaluate the magnetic field strength at r= 2.0 mm , t= 2.2 s .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
Find an expression for magnetic field strength as a function of time at a distance r>R from the center.
Express your answer using two significant figures.
Part E
Evaluate the magnetic field strength at r= 4.5 mm , t= 2.5 s .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
(a)
electric flux is = E * pi R^2 = 1.5 ×10^8 t2V/m * pi ( 2.9 * 10^-3)^2 = 3.96 * 10^3 t^2
(b)
closed integral B. ds = e_o u_o d ( flux)/ dt
(c)
B ( 2 pi r) = e_o u_o d ( E) Pi r^2/ dt
B = e_o u_o d ( E) Pi r^2/2 Pi r* dt
= r/ 2 c^2 ( 1.5 ×10^8 V/m) 2t
=1.66 * 10^-9 rt r <R
(d)
at r= 2.0 mm , t= 2.2 s .
B = 1.66 * 10^-9 ( 2.0 * 10^-3 m) ( 2.2 s) =7.304 * 10^-12 T
(e)
B ( 2 pi r) = e_o u_o d E/ dt * pi R^2 = R^2/ 2c^2 r ( 1.1 * 10^8 V/m) 2t) =1.027 * 10^-14 t/r
(f)
B = 1.027 * 10^-14 (2.5)/4.5 * 10^-3)
=5.71 * 10^-12 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.