Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

To produce a textbook, suppose the publisher spent $125, 000 for typesetting and

ID: 2888978 • Letter: T

Question

To produce a textbook, suppose the publisher spent $125, 000 for typesetting and $8.50 per book for printing and binding. The total cost to produce and print n books can be written as C = 125,000 + 8.5n a. Suppose the number of books printed in the first printing is 10,000. What is the total cost? The total cost is $ b. If the average cost is the total cost divided by the number of books printed, fnd the average cost of producing 10, 000 textbooks The average cost of producing 10, 000 textbooks is S c. Find the cost to produce one more textbook when you have already produced 10, 000 textbooks If you have already produced 10,000 textbooks, it'll cost you to produce one more.

Explanation / Answer

a) The total cost of producing n textbooks=125,000+8.5*10,000=$210,000

b) the average cost=total cost/no. of books=210,000/10,000=$21

c) cost to produce one more textbook=cost to produce n+1 textbooks-cost to produce n textbooks=125000+8.5(n+1)-125000-8.5n=$8.5

The fixed cost was already borne by publisher before, hence the additional cost is $8.5

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote