To prepare 100 mL of 25 mM Tris buffer at pH 8.0, calculate the amount of Tris b
ID: 579077 • Letter: T
Question
To prepare 100 mL of 25 mM Tris buffer at pH 8.0, calculate the amount of Tris base and Tris·HCl needed to make the buffer. (Hint: find out the pKa of Tris·HCl and use the Henderson-Hasselbalch Equation.) Describe how do you want to make the solution, including how much water to add, how to adjust pH, etc. To prepare 100 mL of 25 mM Tris buffer at pH 8.0, calculate the amount of Tris base and Tris·HCl needed to make the buffer. (Hint: find out the pKa of Tris·HCl and use the Henderson-Hasselbalch Equation.) Describe how do you want to make the solution, including how much water to add, how to adjust pH, etc. To prepare 100 mL of 25 mM Tris buffer at pH 8.0, calculate the amount of Tris base and Tris·HCl needed to make the buffer. (Hint: find out the pKa of Tris·HCl and use the Henderson-Hasselbalch Equation.) Describe how do you want to make the solution, including how much water to add, how to adjust pH, etc.Explanation / Answer
Let's denote the Tris-HCl by HA its conjugate base Tris base by A-.
Total moles of acid and conjugate base = Molarity*Volume = 0.025*0.1 = 0.0025
For Tris-HCl, we have: pKa = 8.08
Using Henderson Hasselbach equation:
pH = pKa + log(moles of A-/moles of HA)
Putting values:
8 = 8.08 + log(moles of A-/moles of HA)
So,
(moles of A-/moles of HA) = 0.832
Also,
Moles of A- + moles of HA = 0.0025
Solving these two equations we get:
Moles of A- = 0.0011
Moles of HA = 0.0014
So,
Mass of Tris base needed = Moles*MW = 0.0011*121.1 = 0.133 g
Mass of Tris HCl needed = Moles*MW = 0.0014*157.6 = 0.22 g
Thus to make this buffer, mix the above quantities of Tris HCl and Tris base in 100 mL of distilled wwater.
Hope this helps !
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.