To prepare 0.250 L of 0.100 M aqueous NaCl (58.4 g/mol), one may a. dissolve 0.1
ID: 640823 • Letter: T
Question
To prepare 0.250 L of 0.100 M aqueous NaCl (58.4 g/mol), one may
a.
dissolve 0.100 g of NaCl in 250 mL of water.
b.
dissolve 1.46 g of NaCl in 250 mL of water.
c.
dissolve 0.100 g of NaCl in enough water to make 0.250 kg of solution.
d.
dissolve 1.46 g of NaCl in enough water to make 0.250 L of solution.
e.
dissolve 0.100 g NaCl in 0.250 kg of water.
a.
dissolve 0.100 g of NaCl in 250 mL of water.
b.
dissolve 1.46 g of NaCl in 250 mL of water.
c.
dissolve 0.100 g of NaCl in enough water to make 0.250 kg of solution.
d.
dissolve 1.46 g of NaCl in enough water to make 0.250 L of solution.
e.
dissolve 0.100 g NaCl in 0.250 kg of water.
Explanation / Answer
moles NaCl = 0.250 L x 0.100 M = 0.0250
mass NaCl = 0.0250 mol x 58.4 g/mol=1.46 g
so answer is B)dissolve 1.46 g of NaCl in 250 mL of water.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.