A wooden trunk has length 100cm, width 60cm, and height 50cm. The lateral walls
ID: 2882991 • Letter: A
Question
A wooden trunk has length 100cm, width 60cm, and height 50cm. The lateral walls are 1.5cm thick, the bottom 2.5cm thick, and the lid 2cm thick. The wood has density 0.7g/cm^3 Estimate the mass of the tank using differentials. Hint: introduce notation for each quantity in the problem. A wooden trunk has length 100cm, width 60cm, and height 50cm. The lateral walls are 1.5cm thick, the bottom 2.5cm thick, and the lid 2cm thick. The wood has density 0.7g/cm^3 Estimate the mass of the tank using differentials. Hint: introduce notation for each quantity in the problem. The wood has density 0.7g/cm^3 Estimate the mass of the tank using differentials. Hint: introduce notation for each quantity in the problem.Explanation / Answer
x = length
y = width
z = height
So, V = xyz
Differentiating :
dV = xy*dz + yz*dx + xz*dy
dV = (100)(60)(4.5) + (60)(50)(1.5) + (100)(50)(1.5)
dV = 39000 cm^3
Actual volume, V = 100*60*50 = 300000 cm^3
Total volume is 339000 cm^3
MAss = 339000 * 0.7
MAss = 237300 g
or 237.3 kilograms -----> ANSWER
------------------------------------------------------------
IF this does not work, plz try 39000 * 0.7 = 27300 g
or 27.3 kilograms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.