A wooden block of volume 5.28 10-4 m3 floats in water, and a small steel object
ID: 2206314 • Letter: A
Question
A wooden block of volume 5.28 10-4 m3 floats in water, and a small steel object of mass m is placed on top of the block. When m = 0.300 kg, the system is in equilibrium, and the top of the wooden block is at the level of the water. (a) What is the density of the wood? 1 kg/m3 (b) What happens to the block when the steel object is replaced by a second steel object with a mass less than 0.300 kg? What happens to the block when the steel object is replaced by yet another steel object with a mass greater than 0.300 kg? 2Explanation / Answer
sum of forces F bouyancy - W wood - W mass = 0 dwater V g - d wood V g - m g = 0 1000*5.28E-4 - d*5.28E-4 -0.3 = 0 d=431.8 b) if mass is reduced some of hte block will lift out of water if mass is increased the block will sink
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.