Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wooden block weighing 9 N is at rest ontop of a wooden desk. The coefficient o

ID: 1667911 • Letter: A

Question

A wooden block weighing 9 N is at rest ontop of a wooden desk. The coefficient of static friction betweenthe block and the desk is 0.54. Find theminimum horizontal force required to move the block if thefollowing occurs. (a) The block is being pressed into the surfacewith a 2 N force.
1 N

(b) The block is partially supported by a vertical string under atension of 4 N.
2 N (a) The block is being pressed into the surfacewith a 2 N force.
1 N

(b) The block is partially supported by a vertical string under atension of 4 N.
2 N

Explanation / Answer

a) Along the vertical direction we have                        N-F-mg = 0                      ==> N = F + mg = 2+9=11N       Along the horizontal direction            F = f= N=0.54*11=5.94N b)       Here             N = mg - T = 9 - 4 = 5N            F = f= N = 0.54*5N = 2.7N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote