The position function of an object moving along a straight line is given by s =
ID: 2859792 • Letter: T
Question
The position function of an object moving along a straight line is given by s = f(t). The average velocity of the object over the time interval [a, b] is the average rate of change of f over [a, b]; its (instantaneous) velocity at t = a is the rate of change of f at a. A ball is thrown straight up with an initial velocity of 96 ft/sec, so that its height (in feet) after t sec is given by s = f(t) = 96t 16t2. (a) What is the average velocity of the ball over the following time intervals? [3,4] Incorrect: Your answer is incorrect. ft/sec [3,3.5] Incorrect: Your answer is incorrect. ft/sec [3,3.1] Incorrect: Your answer is incorrect. ft/sec (b) What is the instantaneous velocity at time t = 3? Incorrect: Your answer is incorrect. ft/sec
Explanation / Answer
Average Velocity = Total Displacement/Time Interval
(a) [3,4]
Average Velocity = f(4) - f(3)/( 4 - 3 )
f(4) = 96(4) - 16(42) = 128
f(3) = 96(3) - 16(32) = 144
=> Average Velocity = (128 - 144)/(4 - 3) = -16 ft/s
(b) [3,3.1]
Average Velocity = f(3.1) - f(3)/( 3.1 - 3 )
f(3.1) = 96(3.1) - 16(3.12) = 143.84
f(3) = 96(3) - 16(32) = 144
=> Average Velocity = (143.84 - 144)/(3.1 - 3) = -1.6 ft/s
(c) [3,3.5]
Average Velocity = f(3.5) - f(3)/( 3.5 - 3 )
f(3.1) = 96(3.5) - 16(3.52) = 140
f(3) = 96(3) - 16(32) = 144
=> Average Velocity = (140 - 144)/(3.5 - 3) = -9 ft/s
(d) Instantaneous Velocity = s'(t) = 96 - 32t
s'(3) = 96 - 32(3) = 0 ft/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.