A rectangular tank that is L m long, W m wide and H m deep is full of water. Fin
ID: 2846537 • Letter: A
Question
A rectangular tank that is L m long, W m wide and H m deep is full of water. Find the work needed to pump half of the water out of the tank. (Use the fact that the density of water is 1000 kg/m3.)
If L=4 m, W=2m and H=6m,
(a) find the work needed to pump all of the water out of the tank.
b) find the work done to pump half of the water out of the tank.
A rectangular tank that is L m long, W m wide and H m deep is full of water. Find the work needed to pump half of the water out of the tank. (Use the fact that the density of water is 1000 kg/m3.) W = b a F(x)dx If L=4 m, W=2m and H=6m, find the work needed to pump all of the water out of the tank. find the work done to pump half of the water out of the tank.Explanation / Answer
W = Change in energy of system
For pumping all water, change in Energy = m*g*delta(h)
delta(h) = COM of water
W = 1000*(4*2*6)*9.81*(6+0)/2 = 1,412,640 j
For the top half of water, Energy = m*g*h
delta(h) = COM of top half of water
W = 1000*(4*2*3)*9.81*(6+3)/2 = 1,059,480 J
a) Force = constant = m*g
'int' stands for integration
W = int( - F.dx) = -F. int (dx) | x=3 to x=0
(Force = -F, because force and displacement are opposite direction)
-F.x| x=3 to x=0 = m_total*g*(3) =1,412,640 J
b) Force = constant
'int' stands for integration
W = int(- F.dx) = -F. int (dx) | x=6 to x=1.5
-F.x| x=6 to x=1.5
= m_half * g*(4.5) = 1,059,480J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.