A rectangular loop with sides of length 3.0 cm and 4.0 cm lies in the yz-plane.
ID: 2306134 • Letter: A
Question
A rectangular loop with sides of length 3.0 cm and 4.0 cm lies in the yz-plane. A uniform magnetic field in the region is given by B 0.0601- 0.030j+0.045 k T. What is the magnitude of magnetic fux through the loop? (a) 36 pWb (b) 54 pWhb (c) 72 uWhb (d) 90 uWb A loop having 600 windings and area 50 cm2 lies in the zy-plane. A magnetic field in the region is changing at the rate, dB/dt 0.601 - 0.40j+0.80k T/s. What is the magnitude of induced emf through the loop? (a) 1.2 V (b) 1.8 V (c) 2.4 v (d) 3.0 v sider the following image, ?Explanation / Answer
Problem 1
phi = Bwlcostheta
B = |B| = sqrt( 0.060^2+0.030^2+0.045^2) = 0.08077T
theta = 0 cos0 = 1
phi = Bwl = 0.08077*3e-2*4e-2 =97 uWb
Answer = d) = 90 uWb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.