A rectangular loop with dimensions 0.050 m by 0.080 m is being pulled at constan
ID: 1539082 • Letter: A
Question
A rectangular loop with dimensions 0.050 m by 0.080 m is being pulled at constant speed v = 12.0 m/s out of a region of uniform magnetic field. The magnetic field has magnitude B = 3.0 T and is directed into the page. The loop has resistance R = 0.40 ohm. What are the magnitude and direction (clockwise or-counterclockwise) of the induced current in the loop at the instant when the loop is half-way out of the field region? Ans. I = ___________ direction _________ When the loop is half-way out of the field region, what is the magnitude of the external force that must be applied to the loop to maintain its constant velocity?Explanation / Answer
The flux through the rectangular coil is given by B = BA = Blx where l = 0.05 and for current instant x = 0.08/2 = 0.04 m
the induced emf is given by e = -dB / dt = -d/dt(Blx) = Bldx/dt = -Blv
for our case B = 3 T, l = 0.05 and v = 12 m/s
e = -3*.05*12 = -1.8 V
Induced current I = e/R = 1.8/0.4 = 4.5 A
The directionof induced current will be such that it opposes the magnetic field. Hence magnetic field by loop should be coming out of the plane. Hence current must be counter-clockwise.
b) The forces on wires which are of length 0.08 m due to magnetic field will be opposite in direction and same in direction. Hence only the force in 0.05 m wire will matter.
The force on a current carrying conductor due to magnetic field B is given by F = ILBsin(theta)
For our case I = 4.5 A, L = 0.05 m, B = 3 T, theta = 90o
F = 4.5*0.05*3*1 = 0.675 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.