Suppose the following bond quote for IOU Corporation appears in the financial pa
ID: 2822700 • Letter: S
Question
Suppose the following bond quote for IOU Corporation appears in the financial page of today’s newspaper. Assume the bond has a face value of $1,000 and the current date is April 15, 2016.
What is the yield to maturity of the bond? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
YTM %
What is the current yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Current yield %
Explanation / Answer
1)
Coupon payment = 0.066 * 1000 = 66
Price = 103.065% of 1000 = 1,030.65
years to maturity = 13
Yield to maturity using a financial calculator = 6.25%
Keys to use in a financial calculator: PV = -1030.65, FV = 1000, PMT = 66, N = 13, CPT I/Y
2)
Current yield = annual coupon / Price
Current yield = 66 / 1030.65
Current yield = 0.064037 or 6.40%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.