Suppose the following bond quotes for IOU Corporation appear in the financial pa
ID: 2384041 • Letter: S
Question
Suppose the following bond quotes for IOU Corporation appear in the financial page of today’s newspaper. Assume the bond has a face value of $2,000 and the current date is April 19, 2015.
What is the yield to maturity of the bond? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the current yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Company (Ticker) Coupon Maturity Last Price Last Yield EST Vol (000s) IOU (IOU) 7.8 Apr 19, 2028 104.66 ?? 1,845Explanation / Answer
Interets = 2000 * 7.80%= 156
Current price = 2000 *104.66 /100 = $ 2093.2
a)Yield to maturity = [Interest +(Face value -Current price)/years to maturoty ] / [(face value +current price)/2]
= [156 + (2000 - 2093.2 )/13 ] /(2000+2093.2)/2]
= [156 + (-93.2/13 ) ] /[4093.2/2]
= [156 - 7.17] /2046.6
= 148.83 / 2046.6
= .0727 or 7.27%
b)Current yield = Interest /current price
= 156/2093.2
= .0745 or 7.45%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.