You manage a risky portfolio with an expected rate of return of 19% and a standa
ID: 2817365 • Letter: Y
Question
You manage a risky portfolio with an expected rate of return of 19% and a standard deviation of 33%. The T-bill rate is 7%. Suppose that your client prefers to invest in your fund a proportion y that maximizes the expected return on the complete portfolio subject to the constraint that the complete portfolio’s standard deviation will not exceed 19%.
a. What is the investment proportion, y? (Round your answer to 2 decimal places.)
b. What is the expected rate of return on the complete portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a. y*0.33 = 0.19
y = 0.58%
b. expected rate of return on the complete portfolio = 0.5758*19% + 0.4242*7%
expected rate of return on the complete portfolio = 13.91%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.