You manage a risky portfolio with expected rate of return of 18% and standard de
ID: 2784198 • Letter: Y
Question
You manage a risky portfolio with expected rate of return of 18% and standard deviation of 28%. The T-bill is 8%. You client choose to invest 70% of a portfolio in your fund and 30% in a T-bill money market fund. (20 pts) a. What is the expected value of the client's portfolio? (3pts) b. What is the standard deviation of the client's portfolio? (3pts) c. What is the Sharpe ratio of your risky asset? (3pts) lages et lesola od d. What is the Sharpe ratio of your client's portfolio? (3pts) ient's portfolio? (3ots) o elevo e. Draw the CAL of your portfolio on an expected-standard deviation diagram. What is the slope of the CAL? What is the intercept of the CAL? Show the position of your client on your fund's CAL. (8pts)Explanation / Answer
a. expected return on the client portfolio = 0.7*18% + 0.3*8% = 15.00%
b. standard deviation = 0.7*28% = 19.60%
c. Sharpe ratio = (18 - 8)/28 = 0.3571
d. Sharpe ratio of client portfolio = (15 - 8)/19.60 = 0.3571
e. slope = (18 - 8)/(28 - 0) = 0.3571
use points (8,0) and (18,28) and join them
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.