A. A project has an initial cost of $57,200 and is expected to produce cash infl
ID: 2814984 • Letter: A
Question
A.
A project has an initial cost of $57,200 and is expected to produce cash inflows of $19,800, $27,900, and $45,200 over the next 3 years, respectively. What is the project’s internal rate of return?
18.92 percent
26.25 percent
16.86 percent
24.63 percent
B.
You are comparing two mutually exclusive projects. Both projects have an initial cost of $40,000 . Project A has cash inflows of $21,000 , $18,000 , and $15,000 over the next 3 years, respectively. Project B has cash inflows of $10,000 , $12,000 and $36,000 over the next 3 years. What is the crossover rate for Projects A and B?
15.03 percent
13.56 percent
14.27 percent
15.29 percent
A project has an initial cost of $57,200 and is expected to produce cash inflows of $19,800, $27,900, and $45,200 over the next 3 years, respectively. What is the project’s internal rate of return?
Explanation / Answer
A. Let the IRR be x.
Now , Present Value of Cash Outflows=Present Value of Cash Inflows
57,200= 19,800/(1.0x) +27,900/ (1.0x)^2 +45,200/(1.0x)^3+
Or x= 24.63 %
Hence the correct answer is 24.63 percent
---------
Initial Cash Investment = $40,000 - $ 40,000
= 0
Year 1 Cash Flow = $(10,000 - 21,000)
= - $ 11,000
Year 2 Cash Flow = $12,000 - $ 18,000
= - $ 6,000
Year 3 Cash Flow = $(36,000 - 15,000)
= $ 21,000
Based on the above calculations, IRR =
0 = - 11,000 / (1.0x)- 6,000 /(1.0x)^2 + 21,000/ (1.0x)^3
or x= 13.563%
= 13.56%
Hence the correct answer is 13.56 pecent
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.