2. Ingrid wants to treat herself and buy a new car when she graduates in 4 years
ID: 2813872 • Letter: 2
Question
2. Ingrid wants to treat herself and buy a new car when she graduates in 4 years. She estimates that at the end of 4 years, she will need $25,000 to purchase the car that she wants. She has saved $15,000 so far. What interest rate does she need to achieve for a four year investment in order to realize this dream?
3. The current rate of return on a one-year U.S. Government security is 3%. The rate of return on a two-year U.S. Government security is 5%. According to the expectations theory, what is the return on a one-year U.S. Government security purchased one year from today?
Explanation / Answer
Question 2
We have
Present Value = Future value * [1/ (1+Rate per period)^no. of periods]
15000 = 25000 * [1/(1+r)^4]
(1+r)^4 = 25000 /15000
=1 .6667
1+r = 1.6667^1/4
= 1.6667^.25
= 1.1362
r = 1.1362-1
= .1362
r = 13.62%
Question 3
Let r be the return on a one-year U.S. Government security purchased one year from today.
(1+current 1 year rate)*(1+r) = (1+current 2 year rate)^2
(1.03)*(1+r) = 1.05^2
1+r = 1.1025/1.03
= 1.0704
r = 1.0704-1
= .0704
r = 7.04%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.