Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Johnson Company’s stock price is $25 per share and it has 4 million shares outst

ID: 2811146 • Letter: J

Question

Johnson Company’s stock price is $25 per share and it has 4 million shares outstanding. Johnson Company has 70,000 10% annual coupon bonds with a par value of $1,000 each. The maturity of the bonds is 10 years and the YTM is 10.843%. The expected market return, rm, is 16% and Johnson’s stock beta, S, is 1.4. The risk-free rate of interest, rf, is 7% and the corporate tax rate, tc, is 34%.

1. Calculate the bond-to-stock ratio of Johnson Company.

2. Calculate the Johnson Company’s weighted average cost of capital, rwacc.

3. Johnson Company plans to invest $100 millions in a new soccer ball machine that produces an unlevered pre-tax cash flow of $25 million in perpetuity? The risk of the project is similar to Johnson's overall risk. Should Johnson Company invest in the new machine?

Explanation / Answer

Stock value = price* number of stocks

= 25*4,000,000 = $100,000,000

Bond value = Number of bonds * Par value

= 70000*$1000

= $70,000,000

1:Bond to Stock ratio = 70/100 = 0.7

2: After tax cost of debt = YTM*(1-Tax) = 10.843%*(1-0.34)

= 7.15638%

Cost of equity = Rf+Beta*(Rm-Rf)

= 7%+ 1.4*(16%-7%)

= 19.6%

Total value = Equity+ debt = 100,000,000+ 70,000,000

= $170,000,000

WACC= Cost of debt* Debt/ Total value + Cost of equity* Equity/Total value

= 7.15638%* 70/170 + 19.6%*100/170

= 14.47%

3: Pv of cash inflows = Cash flow/ WACC = 25/14.47%

= $172.6978

Net Present value of the project = $172.6978- 100 = $ 72.6978 million

Since the NPV is positive, the project should be undertaken.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote