Johnny X owns a gift shop in New York. Last year she evaluated that the probabil
ID: 3134369 • Letter: J
Question
Johnny X owns a gift shop in New York. Last year she evaluated that the probability of a customer who says they are just browsing, buys something, is 30%. Suppose that on a particular day this year 15 customers browse in the store each hour.
Assuming a binomial distribution, respond to the following questions:
Develop the individual probability distribution histogram for all the possible outcomes.
What is the probability that at least one customer, who says they are browsing, will buy something during a specified hour?
What is the probability that at least four customers, who say they are browsing, will buy something during a specified hour?
What is the probability that no customers, who say they are browsing, will buy something during a specified hour?
What is the probability that no more than four customers, who say they are browsing, will buy something during a specified hour?
Explanation / Answer
This follow binomial distribution for Bernouilli trials.
P(X=r)=nCr(p)^r(q)^n-r, where, p is the probbaility of success, n i sthe total number of suceess and r is the number of success in n trials.
P(x>=1)=1-P(x<1)=1-P(x=0)=1-0.005=0.995
P(x>=4)=1-P(x<4)=1-0.297=0.703
P(x=0)=15C0(0.30)^0(0.70)^15=0.005
P(x<=4)=P(x=0)+....+P(x=4)=0.515
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.