You are seeking office space for your small business, and you are considering tw
ID: 2807027 • Letter: Y
Question
You are seeking office space for your small business, and you are considering two different 5 year leases. Lease A is a net lease with steps. The rent will start at $7/sqft and increase by $3/per square foot each year. Lease B is a net lease with 1 free year. The rent will start at $7/sqft and increase by $2/sqft each year, except for year 2, in which you will receive free rent. If you are otherwise indifferent between the two leases and the current market risk free rate is 2.5%, which lease will be more cost-effective over the 5 year term?
The leases will have equal cost over the 5 year period
Lease A
Cannot be determined from information given.
Lease B
The leases will have equal cost over the 5 year period
Lease A
Cannot be determined from information given.
Lease B
Explanation / Answer
Calculating the Present Value of the Lease under 2 different plans;
Plan A (Lease A);
Lease for the First Year = $7/ sqft
Lease for the Second Year = $10/sqft
Lease for the Third Year = $13/sqft
Lease for the Fourth Year = $16/sqft
Lease for the Fifth Year = $19/sqft
Note: since Leases are increasing over $3/sqft per year
Current Market Rate = 2.5%
PV of leases = Lease for the First Year/ (1+ current market rate)^1 + Lease for the second Year/ (1+ current market rate)^2 + Lease for the Third Year/ (1+ current market rate)^3 + Lease for the Fourth Year/ (1+ current market rate)^4 + Lease for the Fifth Year/ (1+ current market rate)^5
Or, PV of leases = 7/ (1.025) + 10/ (1.025) ^2 + 13/ (1.025) ^3 + 16/ (1.025) ^4 + 19/ (1.025) ^5
Or, PV of leases = 6.83 + 9.52 + 12.07 + 14.50 + 16.79 = $59.71/sqft
Plan B (Lease B);
Lease for the First Year = $7/ sqft
Lease for the Second Year = $0 (since in the second year rent is free)
Lease for the Third Year = $9/sqft
Lease for the Fourth Year = $11/sqft
Lease for the Fifth Year = $13/sqft
Note: since Leases are increasing over $2/sqft per year
Current Market Rate = 2.5%
PV of leases = Lease for the First Year/ (1+ current market rate)^1 + Lease for the second Year/ (1+ current market rate)^2 + Lease for the Third Year/ (1+ current market rate)^3 + Lease for the Fourth Year/ (1+ current market rate)^4 + Lease for the Fifth Year/ (1+ current market rate)^5
Or, PV of leases = 7/ (1.025) + 0/ (1.025) ^2 + 9/ (1.025) ^3 + 11/ (1.025) ^4 + 13/ (1.025) ^5
Or, PV of leases = 6.83 + 0 + 8.36+ 9.96 + 11.49 = $36.64/sqft
Over a period of 5 years Lease B will be cost effective than Lease A, since the PV of Lease of Plan B is < PV of Lease of Plan A.
So the correct option is the last one (Lease B).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.