A random sample of 80 items is drawn from a population whose standard deviation
ID: 2803239 • Letter: A
Question
A random sample of 80 items is drawn from a population whose standard deviation is known to be = 50. The sample mean is 1formula15.mml = 810. (a) Construct an interval estimate for with 98 percent confidence. (Round your answers to 1 decimal place.) The 98% confidence interval is from ______ to ________
(b) Construct an interval estimate for with 98 percent confidence, assuming that = 100. (Round your answers to 1 decimal place.) The 98% confidence interval is from ______to _______
(c) Construct an interval estimate for with 98 percent confidence, assuming that = 200. (Round your answers to 1 decimal place.) The 98% confidence interval is from ______to______
Explanation / Answer
a)
Interval = Mean +/- Z*SD/SQRT(n)
Z for 98% interval = 2.33
a)
810 - 2.33*50/SQRT(80) to 810 + 2.33*50/SQRT(80)
797.0 to 823.0
b)
810 - 2.33*100/SQRT(80) to 810 + 2.33*100/SQRT(80)
783.9 to 836.1
b)
810 - 2.33*200/SQRT(80) to 810 + 2.33*200/SQRT(80)
757.9 to 862.1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.