2. Donovan Inc. is considering an acquisition of Gilhooly Corp. Donovan has 4,24
ID: 2802603 • Letter: 2
Question
2. Donovan Inc. is considering an acquisition of Gilhooly Corp. Donovan has 4,243,490 shares outstanding selling for $37.71. Gilhooly has 1,289,940 shares outstanding selling for $41.65 What are the market values of both firms? In a stock-for-stock offer how many shares of Donovan stock will each Gilhooly equity holder receive for his share (if they allocate purely on the basis of the current prices)? If there are no synergies, what is the value of the combined entity? How many shares will be outstanding after the acquisition? What is the value of each share? What portion of the stock will the old Donovan shareholders hold in the firm after the acquisition? Next, assume that Donovan has adequate excess-cash-on-hand to pay each shareholder of Gilhooly S12.00. If they wish to make an acquisition based on a combination of stock and cash, how many shares of Donovan stock must each Gilhooly equity holder be given to buy-out the remainder of his share beyond the $12.00? If there are no synergies, what will be the value of the combined firm (recall that each shareholder of the Gilhooly stock is being given $12.00, so the value of the firm will decline accordingly)? How many shares will be outstanding after the acquisition? What is the value of each share? What portion of the stock will the old Donovan shareholders own in the firm after the acquisition? Finally, presume that the merger will create synergies that have a present value of S16,500,000 Assume the two firms execute a straight stock-for-stock offer at the exchange ratio calculated in the first example above. What is the firm value, the number of outstanding shares, and the share price after the acquisition?Explanation / Answer
Market value of the Gilhooly = no of outstanding shares* share price=1,289,940*41.65=$53,726,001
Market value of the Donovan = no of outstanding shares* share price=4,243,490*37.71=$159,682,618
No of shares of Donovan for each share of Gilhooly = 41.65/37.71 = 1.1044
Market value of combined entity = 53,726,001+159,682,618 = $213,408,619
No of Shares Oustanding in the combined firm = no of shares of Donovan + no of new shares of Gilhooly*swap ratio = 4,243,490+ 1,289,940*1.1044 = 5,659,205
Value of each share in combined firm = 213,408,619/5,659,205 = $37.71 which is price of Donovan share pre aquisition as there were no synergy benefits or no premium were paid for the aquisition
Equity portion of donovan existing shareholder after aquisition = 4,243,490/5,659,205= 74.82%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.