2. Dillon Corp. manufactures and sells coffee makers . Data concerning their mid
ID: 2448473 • Letter: 2
Question
2. Dillon Corp. manufactures and sells coffee makers.
Data concerning their mid-range coffee maker. Per Unit Percent of Sales
Selling price $150 100%
Variable expenses $90 60%
Contribution margin $60 40%
Fixed expenses are $307,000 per month.
The company is currently selling 6,000 units per month.
Required: Management is considering using a new part in the coffee maker that would increase the unit variable cost by $2. Since the new part would improve the product, the marketing manager predicts that monthly sales would increase by 200 units. What should be the overall effect on the company's monthly net operating income of this change if fixed expenses are unaffected? Show your work.
Explanation / Answer
In present Scenario:
Net operation income = Total revenue – variable expenses – fixed expenses
No. of units sold per month = 6000
Unit selling price = $150
Unit variable expense = $90
Fixed cost = $307,000 per month
Net operation income =6000*150 – 6000*90 - 307000
Net operation income = $53000
In new scenario (when new part is added):
No. of units sold per month = 6000 + 200=6200
Unit selling price = $150
Unit variable expense = $92
Fixed cost = $307,000 per month
New net monthly operating income = 6200*150 – 6200*92 – 307000
New net monthly operating income =$52600
Change in net monthly operating income = 52600-53000= - $400
Thus, new net monthly operating income will come down by $400.
% change in net monthly operating income = -400/53000= -.75%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.