2. Dilution and Standardization of NaOH solution Obtain a beaker filled with dis
ID: 969029 • Letter: 2
Question
2. Dilution and Standardization of NaOH solution Obtain a beaker filled with distilled water. Fill the 500mL volumetric flask with distilled water to about one third of the way. Using a graduated cylinder, measure 50mL of the unknown NaOH solution and slowly add the base to the volumetric flask. (BE VERY CAREFUL WITH THE NaOH - DO NOT SPLASH THE SOLUTION, IT WILL BURN IF IT COMES INTO CONTACT WITH YOU) Mix the solution using a swirling motion. Finally add the remainder of distilled water to the mark and mix thoroughly. Transfer this solution to a clean beaker for storage. Weigh approximately 1 g of KHP and add it to an Erlenmeyer flask with approximately 50 mL of distilled water. If KHP is difficult to dissolve, heat the solution on a hot plate. Then, add 2-3 drops of phenolphthalein indicator to the flask. Begin titrating the KHP solution with the diluted NaOH solution. Repeat this titration 1 more time for a total of 2 trials.Explanation / Answer
Answer – We are given the data for the two trials , so the
Average volume used for the NaOH = 46.4 +46.0 / 2
= 46.2 mL
The average mass of KHP = 1.0140 g + 0.9985 g / 2
= 1.00625 g
Now we need to calculate the moles of KHP
Mole sof KHP = 1.00625 g / 204.22 g.mol-1
= 0.00493 moles
We know the reaction –
KHP + NaOH -----> NaKP + H2O
So, from the above balanced reaction –
1 moles of KHP = 1 moles of NaOH
So, moles of NaOH = 0.00493moles
We know, molarity of NaOH = moles / L
= 0.00493 moles / 0.0462 L
= 0.107 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.