Use the table below to answer this question. Year 20.00% 32.00% 2 11, 52% 6 576%
ID: 2802486 • Letter: U
Question
Use the table below to answer this question. Year 20.00% 32.00% 2 11, 52% 6 576% Ronnie's Custom Cars purchased some fixed assets two years ago for $35,000. The assets are classified as 5-year property for MACRS. Ronnie is considering selling these assets now so he can buy some newer fixed assets which utilize the latest in technology. Ronnie has been offered $19,500 for his old assets. What is the net cash flow from the salvage value if the tax rate is 34 percent? O $18,582.0o O s16,800.00 O $19,500.00 O $16,297.20 O $14,926.32Explanation / Answer
Book value as on date of sales=$35000(1-0.2-0.32)
=$16800
Hence gain on sales=(19500-16800)=$2700
Hence net cash flow=Sales proceeds-(Tax rate*gain on sales)
=19500-(2700*0.34)
=$18582.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.