Use the table below to answer this question. Year 2 3 4 5 6 Rate 20.00% 32.00% 1
ID: 2802455 • Letter: U
Question
Use the table below to answer this question. Year 2 3 4 5 6 Rate 20.00% 32.00% 19.20% 11.52% 11.52% 5.76% Ronnie's Custom Cars purchased some fixed assets two years ago for $45,000. The assets are classified as 5-year property for MACRS. Ronnie is considering selling these assets now so he can buy some newer fixed assets which utilize the latest in technology. Ronnie has been offered $24,500 for his old assets. What is the net cash flow from the salvage value if the tax rate is 34 percent? O $21,600.oo O $18,813.84 O $20,576.40 O $23,514.00 O $24,500.00Explanation / Answer
Book value as on date of sales=$45000(1-0.2-0.32)=$21600
Hence gain on sales=(24500-21600)=$2900
Hence net cash flow=Sales proceeds-(Gain on sales*Tax rate)
=24500-(2900*34%)
which is equal to
=$23514.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.