Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The expected pretax return on three stocks is divided between dividends and capi

ID: 2802432 • Letter: T

Question

The expected pretax return on three stocks is divided between dividends and capital gains in the following way Expected Expected $15 10 10 15 o. If each stock is priced at $100, what are the expected net percentage returns on each stock to () a pension fund that does not pay taxes, (ii) a corporation paying tax at 45% (the effective tax rate on dividends received by corporations is 10.5%), and (iii) an individual with an effective tax rate of 10% on dividends and 5% on capital gains? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers os a percent rounded to 2 decimal places.) Investor CorporationIndividual StockP b. Suppose that investors pay 40% tax on dividends and 10% tax on capital gains. If stocks are priced to yield an after-tax return of 10%. what would A, B, and C each sell for? Assume the expected dividend is a level perpetuity. (Do not round intermediate calculations Round your answers to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

(a) Expected net persentage of returns Pension Fund Return on Stock -A= (0+15)/100 =0.15 =15% Return on Stock -B= (10+10)/100 =0.20=20% Return on Stock -C= (15+0)/100 =0.15=15% (ii) Corporation Return on Stock -A= [0*(1-0.105) +$15*(1-0.45) ]/100 =0+8.25 /100 =0.0825 =8.25% Return on Stock -B= [10*(1-0.105) +$10*(1-0.45) ]/100 =8.95+5.5 /100 =0.1445 =14.45% Return on Stock -C= [15*(1-0.105) + 0*(1-0.45) ]/100 =13.43+0 /100 =0.1343 =13.43% (iii) Individual Return on Stock -A= [0*(1-0.10) +$15*(1-0.05) ]/100 =0+14.25 /100 =0.1425 =14.25% Return on Stock -B= [10*(1-0.10) +$10*(1-0.05) ]/100 =9.0+9.5   /100 =0.185 =18.5% Return on Stock -C= [15*(1-0.10) + 0*(1-0.05) ]/100 =13.50+0 /100 =0.1350 =13.50% (b) Price price - Stock A = [(0*(1-0.40) + 15*(1-0.20)] /0.10=(0+12)/0.10 =$120.00 price - Stock B = [(0*(1-0.40) + 15*(1-0.20)] /0.10=(6+8)/0.10 =$140.00 price - Stock C = [(0*(1-0.40) + 15*(1-0.20)] /0.10=(9+0)/0.10 =$90.00

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote