What is the undiscounted cash flow in the final year of an investment, assuming
ID: 2799666 • Letter: W
Question
What is the undiscounted cash flow in the final year of an investment, assuming $100,000 after-tax cash flows from operations, $10,000 from the sale of a fully depreciated machine, $4,000 required in additional working capital, and a 35% tax rate? A.$104,000 B. $6,500 C.$100,000 D.$110,500
If a stock is purchase for $30 per share and held one year, during which a $3.00 divined is paid and the price climbs to $36, the nominal rate of return is? A. 10% B.20% C.30% D. 25%
What is the percentage return on a stock that was purchased for $74.00, paid a $6.00 divined after one year, and was then sold for $70.00? A. -5.4% B. +2.7% C. +4% D.+8.1% The company cost of capital: A. cost of funds used for financing a business B. Depends on current profits and cash flows C. Is measured using security book values D. depends on historical profits and cash flows
Explanation / Answer
Undiscounted Cash flow in final year = 100,000+ 10,000 *(1-35%) + 4000 = $ 110,500 Answer (D)
Nominal return = D1/P0 + g where g in growth in dividends ,20% = 3/30 + 20% = 30% Answer : (C)
Return on stock = (Final Price +Dividends- Initial Price/Initial Price)*100= [70+6- 74] /74 = 2.7% Answer (B)
The company cost of capital is the cost of funds used for financing a business. Answer (A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.