What is the total moment of inertia of the system about the center of the disk w
ID: 2066350 • Letter: W
Question
What is the total moment of inertia of the system about the center of the disk when the person stands on the rim of the disk?
A person with mass mp = 78 kg stands on a spinning platform disk with a radius of R = 1.8 m and mass m sigma = 187 kg. The desk is initially spinning at omega = 2.1 rad/s. The person then walks 2/3 of the way toward the center of the disk (ending 0.6 m from the center) What is the total moment of inertia of the system about the center of the disk when the person stands on the rim of the disk?Explanation / Answer
The total moment of inertia is I of a disk plus the person at the person
I = mr2
I for a disk is .5mr2 = (.5)(187)(1.8)2 = 302.94 kgm2
I of the person at the rim is (78)(1.8)2 = 252.72 kgm2
Total I = 302.94 + 252.72 = 555.66 kgm2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.