What is the thickness of the sheet (in mm)? 32m 74 a. b. If the density of coppe
ID: 707680 • Letter: W
Question
What is the thickness of the sheet (in mm)? 32m 74 a. b. If the density of copper is 8.96 g/cm2, what is the mass of the rectangular sheet? b: 8.by Cen) ak 14. A miner discovers a large quantity of gold-colored rocks in a ravine, but does not know whether it is pyrite ("fool's gold") or gold. He drops a sample into a graduated cylinder and discovers that it displaces 1.23 mL of water. If the sample has a mass of 21.7123 g will the miner become rich or stay poor? Justify, if you know that pyrite has a density of 5.01 g/cm', and gold has a density of 19.3 g/cmExplanation / Answer
Ans 14
Volume displaced = 1.23 mL
Mass of metal = 21.7123 g
Density of metal = mass/volume
= 21.7123 g / 1.23 mL
= 17.6523 g/mL x 1mL/1cm3
= 17.6523 g/cm3
The above calculated density is close to the given density of gold (19.3 g/cm3)
The miner will become rich.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.