What is the total negative charge, in coulombs, of all the electrons in a small
ID: 1626982 • Letter: W
Question
What is the total negative charge, in coulombs, of all the electrons in a small 0.900 g sphere of carbon? One mole of C is 12.0 g, and each atom contains 6 protons and 6 electrons. Express your answer using three significant figures. Suppose you could take out all the electrons and held them in one hand, while in the other hand you hold what is left of the original sphere. If you hold your hands 1.50 m apart at arm's length, what force will each of them feel? Express your answer in newtons to three significant figures. Will it be attractive or repulsive?Explanation / Answer
Given that
charge Q=-4.33*10^4 c
charge q=6 electrons=6*1.6*10^-19=-9.6*10^-19 C
distance d=1.5 m
basing on the concept of coloumbs inverse square law
now we find the force
force f=kqQ/d^2
=9*10^9*4.33*10^4*9.6*10^-19/(1.5)^2
=1.663*10^6 N
the force is repulsive force
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.