Crisps has received an order for 13500 bags of potato chips from BigBag. Crisps
ID: 2797259 • Letter: C
Question
Crisps has received an order for 13500 bags of potato chips from BigBag. Crisps views BigBag to be a long-term customer and believes they will continue to place the same order year after year forever. Crisps sells its large bags of potato chips for $1.95 each, and calculates its internal cost for the product at $0.75 each.
Market research estimates that there is a 30% chance that BigBag will pay in full what it owes. Crisps uses a discount rate of 6.25% for all NPV analysis.
Based on this information, calculate the NPV of this credit decision?
$
Place your answer to the nearest dollar. Do not use a Dollar sign or commas within your answer.
Explanation / Answer
Total Value of sale = 13,500 * 1.95 = 26,325 each year
Since there is only a 30% chance tha BigBag will pay in full, the expected revenue in the current year (Year 0) will be = 0.3*26,325 = 7,897.5
Form year 1 onwards the its revenues will be 26,325 a year (Full)
Now the net cost of producing it in each year = 0.75 *13,500 = 10,125
So, Net profit for year 0 = 7,897.5 -10,125 = -2,227.5 (negative)
The net profit from year 1 = 26,325 -10,125 = 16,200
This will happen for perpetuity
So PV of a perpetuity = = Net profit/discount rate = 16,200/0.0625 = 259,200
So NPV = 259,200 - 2227.5 = 256,972.5
NPV =$256,973 (Rounded to nearesr dollar)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.