Crisps has received an order for 13500 bags of potato chips from BigBag. Crisps
ID: 2796388 • Letter: C
Question
Crisps has received an order for 13500 bags of potato chips from BigBag. Crisps views BigBag to be a one-time customer. Crisps sells its large bags of potato chips for $1.80 each, and calculates its internal cost for the product at $0.85 each.
Market research estimates that there is a 27% chance that BigBag will pay in full what it owes.
Based on this information, what is the NPV to Crisps of offering credit to BigBag?
$
Place your answer to the nearest dollar. Do not include a dollar sign or comma.
Explanation / Answer
Expected inflows = 13500*1.8*27% = 6561
Expected outflows = 13500*0.85 = 11475
Therefore, NPV = 6561 - 11475 = -4914 (NPV is negative)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.