Crisps has received an order for 15500 bags of potato chips from BigBag. Crisps
ID: 2796397 • Letter: C
Question
Crisps has received an order for 15500 bags of potato chips from BigBag. Crisps views BigBag to be a long-term customer and believes they will continue to place the same order year after year forever. Crisps sells its large bags of potato chips for $1.85 each, and calculates its internal cost for the product at $1.35 each.
Market research estimates that there is a 30% chance that BigBag will pay in full what it owes. Crisps uses a discount rate of 6.65% for all NPV analysis.
Based on this information, calculate the NPV of this credit decision?
$
Place your answer to the nearest dollar. Do not use a Dollar sign or commas within your answer.
Explanation / Answer
Received Credit Order of Potato Chips bags = 15500*0.70(100-30%)
=10850 bags
Profit of the one bag =1.85-1.35
=0.50 Per bag
Total Proofit =10850*0.50
Net Present Value = 61501.50
Note
Cash Flow Forever = Cash Flow/Discounted Rate
=5425/0.0665
= 81579
Particulars Year Cash Flow PVF @ 6.65% DCF CashInflow 0 20072.50(10850*1.85) 1 -20072.50 Cash Inflow 1 5425 0.9376 5086 Cash Inflow Forever 1 81579 ( Note 1) 0.9376 76488Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.