Crisps has received an order for 14500 bags of potato chips from BigBag. Crisps
ID: 2785553 • Letter: C
Question
Crisps has received an order for 14500 bags of potato chips from BigBag. Crisps views BigBag to be a long-term customer and believes they will continue to place the same order year after year forever. Crisps sells its large bags of potato chips for $2.15 each, and calculates its internal cost for the product at $1.25 each.
Market research estimates that there is a 37% chance that BigBag will pay in full what it owes. Crisps uses a discount rate of 6.45% for all NPV analysis.
Based on this information, calculate the NPV of this credit decision?
$
Explanation / Answer
Sales=14500*2.15
Cost=14500*1.35
hence, Profit=Sales-Cost=14500*(2.15-1.35)
But as there is only 37% chance of recovering the full amount
So, expected annual cash flows=0.37*14500*(2.15-1.35)=4292
This is a perpetuity with annual cash flows as 4292
NPV of a perpetuity=-Inital Investment+Annual Cash Flows/Discount Rate
Given, Initial investment=0
So, NPV=4292/0.0645=$66542.63566
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.