How frequently woll ll itpl lhpimo 26. Your firm\'s management of its cash posit
ID: 2795252 • Letter: H
Question
How frequently woll ll itpl lhpimo 26. Your firm's management of its cash position is based on the Miller-Orr model. The weekely standard deviation of the disbursements is $8.600. The applicable weekly interest rate is 0.054 percent and the fixed cost of transferring funds is S65. Suppose your firm's target cash balance. C 68,830 (i) What lower cash balance limit (L) is consistent with this information. (i)i Find U", the firm's implied maximum cash balance limit. (l Find our fimv over time (iv)Using your answer to part (ii), find the average dollar cost incurred by the firm from holding cash over a two-week period.Explanation / Answer
As per Miller-Orr model:
Target Cash balance C*=L+((3/4)*F*(V/R))^(1/3)
L=minimum cash balance
F=Fixed cost of transferring funds=$65
V=Variance of cash flow per period=(standard deviation ^2)=(8600^2)=8600*8600
R=Opportunity cost= weekly interest rate=0.054%=0.00054
C*=Target cash balance=68,830
68,830=L+((3/4)*65*((8600*8600)/0.00054))^(1/3)=L+ $ 18,830.39
Lower cash balance limit=68830-18830=$50,000
.(i) Lower cash balance limit=$50,000
U=Implied maximum cash balance limit=3C*-2L
U=(3*68830)-(2*50000)
U= $ 106,490
.(ii)Implied maximum cash balance limit=$106,490
Average Cash Balance held over time=(4C*-L)/3
Average Cash Balance held over time=((4*68830)-50000)/3= $ 75,107
.(iii) Average Cash Balance held over time=$75,107
(iv)Average dollar cost incurred by the firm from holding cash over a two week period
Interest rate for two week period=0.00054*2=0.00108
Average Cash balance=$75,107
Average dollar cost incurred by the firm from holding cash over a two week period=75107*0.00108= $ 81.12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.