Bulldog Inc. purchased a leather-cutting machine seven years ago. The cost of th
ID: 2794140 • Letter: B
Question
Bulldog Inc. purchased a leather-cutting machine seven years ago. The cost of the machine was $11,200. It was epected to be used for 10 years. The machine has been depreciated on a straight-line basis with an estimated salvage value of $1,200. The machine can be sold for $3,500 today.
Bulldog is considering the purchase of a new leather-cutting machine to replace exisiting machine. Having the new machine will result in an increase of revenue $13,000, but the operating costs will also increase by $6,000 for 3 years. The new machine cost $14,000, with an expected salvage of $2,000 at the end of the third year. The new machine will be depreciated using MACRS method, and is considered a 3-year property. There will be an increase of $1,600 in net working capital. Gorilla's tax rate is 40% and cost of capital is 16%.
What is the book value of the old machine today? Answer is $4,200, how did I get this? Show work
Explanation / Answer
Cost of old machinery = 11200
expected salvage value = 1200
expected useful life = 10 years
Depreciation per year under SLM = (11200-1200) / 10
= 1000 p.a
WDV at the end of seventh year = 11200 - (1000*7y) = 4200
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.