A corporation has $1,200,000 in cash on its balance sheet that could be used to
ID: 2793059 • Letter: A
Question
A corporation has $1,200,000 in cash on its balance sheet that could be used to pay a special dividend of $5 per share. One of the financial managers of the corporation says that a repurchase of shares using that $1,200,000 would be a better idea because the corporation's investors would save $384,000 in taxes for that tax year (as compared to the special dividend). The manager assumes the dividend tax rate is 40% and the capital gains tax rate is 20%. The manager also assumes that the investors who would sell shares the corporation repurchases bought their shares at an average price of $30 per share. What must be the price of the corporation's stock that will be paid to repurchase shares that the manager assumed in calculating the $384,000 tax savings?
Explanation / Answer
Answer:
Tax savings = $384000
Tax on dividend : 40%
1200000*0.4 = 480000
difference between this tax payment and capital gains tax should be 384000
Tax savings is beacuse of the difference in tax rate of 20%
Lets say price of corporation stock is $X
the capital gains tax would be applicable on the excess amount above $30
Tax paid for Dividend payment - Tax paid for the Capital gains = $384000
480000 - (1200000/X)*(X-30)*0.2 = 384000
Solving this
96000 = (1200000/X)*(X-30)*0.2
0.4 = X-30/X
-0.6X = - 30
X= 50
Price paid to repurchase shares is $50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.