A cork ball of mass 1.65 g is placed between twovery large horizontal plates. Th
ID: 1735187 • Letter: A
Question
A cork ball of mass 1.65 g is placed between twovery large horizontal plates. The bottom plate has a uniform chargedensity of +0.26 C/m2, whereasthe upper plate has a uniform charge density of -0.88C/m2. The cork ball, whichcarries an unknown charge, is placed between the plates and isobserved to float motionlessly. What is the charge on the ball?only thing i have to go onis
Enet = (sigma top plate / epsilon) + (sigma botton plate/
epsilon)
and then q = m*g) / Enet
but i don't know how to get Enetfirst.
only thing i have to go onis
Enet = (sigma top plate / epsilon) + (sigma botton plate/
epsilon)
and then q = m*g) / Enet
but i don't know how to get Enetfirst.
Explanation / Answer
Aaarrgghh! I'm being stupid... very small mistake withthe signs. The E fields add together in the gap! So the negativesign on the negative charge must be ignored. AND you have to usethe factor of 2 in the denominator. Like this... . E = 0.88 x 10-6 / 2 * 8.85x 10-12 + 0.26 x 10-6 / 2 *8.85 x 10-12 = . = 64407 N/C . Then you have upward force of E field on ball = downward pull ofgravity on ball or . qE = m g . q = m g / E = 0.00165 * 9.8 / 64407 = 2.51 x10-7 Coloumb . = 64407 N/C . Then you have upward force of E field on ball = downward pull ofgravity on ball or . qE = m g . q = m g / E = 0.00165 * 9.8 / 64407 = 2.51 x10-7 ColoumbRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.