A cord of negligible mass is wrapped around a frictionless pulley of mass M and
ID: 1573380 • Letter: A
Question
A cord of negligible mass is wrapped around a frictionless pulley of mass M and radius R. The pulley rotates about a fixed axle that passes through its center. A bucket of mass m hangs from the cord. Write force and torque equations for the objects Bucket Falling (Force equation) Pulley Rotating (Torque equation) The mass of the pulley is M = 5 kg, its Moment of Inertia = 0.1 kgm, the mass of the bucket is m = 1 kg, and the radius of the pulley is 0.2 m. Combine the two equations above to show that the magnitude of the linear acceleration of the bucket is 2.8 m/s2. Determine the angular acceleration of the pulley. Determine the tension T in the cordExplanation / Answer
let T is the tension in the string.
Force equation,
net force acting on bucket, Fnet = m*g - T
m*a = m*g - T
T = m*g - m*a -----(1)
pulley roatating,
net torque acting on the pulley = T*R
I*alfa = T*R ----(2)
on combining equations 1 and 2
I*alfa = (m*g - m*a)*R
I*a/R = (m*g - m*a)*R
I*a/R^2 = m*g - ma*
m*a + I*a/R^2 = m*g
a*( m + I/R^2) = m*g
a = m*g/( m + I/R^2)
= 1*9.8/(1 + 0.1/0.2^2)
= 2.8 m/s^2 <<<<<<<<<<-----------------------Answer
angular aceleration, alfa = a/R
= 2.8/0.2
= 14 rad/s^2 <<<<<<<<<<-----------------------Answer
T = m*g - m*a
= 1*9.8 - 1*2.8
= 7.0 N <<<<<<<<<<-----------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.