Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A copper wire is 8.00 m long and has a cross-sectional area of 2.00 times 10^-4

ID: 1615956 • Letter: A

Question

A copper wire is 8.00 m long and has a cross-sectional area of 2.00 times 10^-4 m^2. This wire forms a one turn loop in the shape of square and is then connected to a battery that applies a potential difference of 0.100 v. If the loop is placed in a uniform magnetic field of magnitude 0.600 T, what is the maximum torque that can act on it? The resistivity of copper is 1.7 times 10^-8 ohm middot m. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N middot m

Explanation / Answer

here,

length , l = 8 m

cross sectional area , a1 = 2 * 10^-4 m^2

p = 1.7 * 10^-8 m

the current in the loop , I = V/R

I = V/(p * l/a1)

I = 0.1 * 2 * 10^-4 /( 1.7 * 10^-8 * 8)

I = 147 A

magnetic feild , B = 0.6 T

side of square , a = l/4 = 2 m

the maximum torque , T = B * a^2 * I

T = 0.6 * 2^2 * 147 N.m

T = 352.8 N.m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote