A copper block slides along a level, frictionless surface with a 70 m/s. It then
ID: 1299640 • Letter: A
Question
A copper block slides along a level, frictionless surface with a 70 m/s. It then encounters a degree incline, which is also frictionless. The surface of the incline is 50.0 m in length. At the base of the incline, the block reaches a second level surface, bu this time with = 0.65. The block eventually comes to rest on the rough surface. Determine the velocity of the block at the instantit has travelled 30 m along the incline. ine the change in temperature of the copper block upon coming to rest given 17 erated is retained by the block.Explanation / Answer
Wf = -f*s = u*m*g*s
from energy conservation
Ei + Wf = Ef
PEi + KEi + Wf = KEf
m*g*L*sin30 + 0.5*m*vo^2 - u*m*g*s = 0.5*m*v^2
g*L*sin30 + 0.5*vo^2 - u*g*s = 0.5*v^2
v^2 = 2*g*L*sin30 + vo^2 - 2*u*g*s
v^2 = (2*9.8*50*0.5)+(70*70)-(2*0.65*9.8*30) = 5007.8
v = sqrt(5007.8) = 70.76 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.