can be sold for salvage of $42371. If the firm\'s corporate income tax rate is 1
ID: 2792544 • Letter: C
Question
can be sold for salvage of $42371. If the firm's corporate income tax rate is 15 e cash flow resulting from the sale of the machine. Do not gnore the tax effect and, fnecessary, assume the cost of capital is 10%. Answer: Check Suppose that a machine with a book value of $35745 can be sold for salvage of $41937. If the firm's corporate income tax rate is 15 percent, what is the cash flow resulting from the sale of the machine. Do not ignore the tax effect and, if necessary, assume the cost of capital is 10%. AnswerExplanation / Answer
Book value of equipment = $46,949
Sale price = $42,371
Tax rate = 15%.
Since, sales price of equipment is less than book value, so no tax would be levied on sale of equipment, So before tax sales price would be equal to after tax sales price. So total cash flow from sale of equipment is equal to sale price that is $42,371.
b.
Book value of equipment = $35,745
Sale price = $41,937
Tax rate = 15%.
Since, sales price of equipment is more than book value, so tax would be levied on the excess sale value from book value of equipment.
After tax cash flow = $35,745 + ($41,937 - $35,745) × (1 - 15%)
= $35,745 + ($6,192 × 85%)
= $35,745 + $5,263.20
= $41,008.20.
After tax cash flow is $41,008.20.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.