You are evaluating a product for your company. You estimate the sales price of p
ID: 2791126 • Letter: Y
Question
You are evaluating a product for your company. You estimate the sales price of product to be $150 per unit and sales volume to be 10,500 units in year 1: 25,500 units in year 2: and 5,500 units in year 3. The project has a 3 year life. Variable costs amount to $75 per unit and fixed costs are $205,000 per year. The project requires an initial investment of $339,000 in assets which will be depreciated straight-line to zero over the 3 year project life. The actual market value of these assets at the end of year 3 is expected to be $45,000. NWC requirements at the beginning of each year will be approximately 15% of the projected sales during the coming year. The tax rate is 35% and the required return on the project is 12%, what will the year 2 cash flows for this project be? $1,036.425 O $1149.425 O $811925 $1,594.500Explanation / Answer
1) Answer (B) $1,149,425
Calculation :
Earnings before Depreciation and taxes .= Sales - (Variable costs + Fixed costs)
= (25,500*$150) - ((25,500*$75)+$205,000)
= $3,825,000 - ($1,912,500+$205,000)
= $1,707,500
Annual depreciation = $339,000 / 3 years
= $113,000
Earnings before tax = EBDT - Depreciation
= $1,707,500 - $113,000
= $1,594,500
Earnins After taxes = EBT - Tax
= $1,594,500 - ($1,594,500*35%)
= $1,036,425
Cash flow in the 2nd year = EAT + Depreciation
= $1,036,425 + $113,000
= $1,149,425
Since depreciation is non cash expenditure it shall be considered only for tax purposes.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.