You are employed for a consulting company as a consultant working for a project
ID: 1050237 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
pE = pE0 - 1/n log Q
E = E0 - 0.0592 / n log Q
For redcution of nitrate
Q = pN2 / [NO3-]^2 [ [H+]12
Given pH = 8 therefore [H+] = 10^-8
Q = 1/ (4 X 10^-4 )^2 (10^-8)^12
E0 = 1.25
E = 1.25 - 0.0592 / 10 log(1/ (4 X 10^-4 )^2 (10^-8)^12)
E =1.869 V
pE = E / 2.303RT / F
F= 96485
R = 8.314
T = 298
pE = 0.1.869 / 0.0592 = 0.619 / 0.0592 = 31.57
b) pE for reduction of oxygen as a function of the partial pressure of oxygen
E = E0 -0.0592 / n log Q
pE = pE0 - 1/n log Q
Q = 1 / [H+]^4 X partial pressure of oxygen
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.