29. Consider a project with the following cash flows Year t=0 $7,500 $12.500 S15
ID: 2787837 • Letter: 2
Question
29. Consider a project with the following cash flows Year t=0 $7,500 $12.500 S15,000 $17,500 The Payback Period of this project is 2.5 years. The appropriate discount rate is 13%. Find the Net sent Value of the project. (Note that the cash flow for t-0 is not provided to you -that is, you must first solve for it) 30. If the cost of capital for the project shown below is 3.5 percentage points less than the project's IRR (for example, if the project's IRR is 12%, the cost of capital is 8.5%), what is the NPV of the project? Cash Flow (S210,000) $40,000 $50,000 $60,000 $60,000 $70,000 $70,000 Year 4Explanation / Answer
29.
investment amount in year 0=7500+12500+0.5*15000=27500
net present value=-27500+7500/1.13^1+12500/1.13^2+15000/1.13^3+17500/1.13^4
=10055.33
the above is the answer
we do only one question based on Chegg rule.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.